Bane NOR tar i bruk evoZero-sement

Den 24. oktober markerte Bane NOR et viktig skritt i klimaarbeidet når det for første gang ble støpt med evoZero-sement under byggingen av ny mottaksbase for fjerntog ved Sundland verksted i Drammen.

Publisert: 24. oktober 2025 klokken 15:33

Oppdatert: 31. oktober 2025 klokken 13:02

Tre personer i arbeid med støping, betongen pumpes i slange ned i armering og forskaling.

Ikke av de største støpene, men likevel en milepæl – evoZero ble tatt i bruk på Sundland 24. oktober.

Åge Skjåvik, Bane NOR

EvoZero er verdens første sement  som muliggjør nær null utslipp, utviklet av Heidelberg Materials og produsert ved karbonfangstanlegget i Brevik – det første i sitt slag globalt for sementproduksjon.

Støpingen skjedde som del av byggingen av ny mottaksbase for de kommende fjerntogene, og Bane NOR er første statlige aktør som tar teknologien i bruk i praksis.

Les mer om mottaksbasen:  Bygger fjerntogenes katedral(åpnes i ny fane)

I løpet av prosjektet skal det totalt støpes ca. 2800 m³ betong, hvor drøyt 90 % vil være med evoZero. Dette gir en estimert utslippsbesparelse på ca. 532 tonn CO₂. Som en illustrasjon tilsvarer dette rundt 3900 tur-retur flyreiser mellom Oslo og København.

– Entreprenøren Seltor står for gjennomføringen av prosjektet, og det har vært et godt samarbeid mellom Bane NOR som byggherre og Seltor for å få på plass denne klimaløsningen. Det samme gjelder Norske Tog, som er fremtidige leietakere. Kostnaden for bruk av evoZero-sementen er godkjent og betalt av dem, forteller Gaute Lorentzen, prosjektleder i Bane NOR Eiendom og serviceanlegg.  

Viktig milepæl

Politiske beslutninger setter retningen for Bane NORs arbeid med klima og miljø. Vi følger prinsippene om å unngå, begrense, istandsette og kompensere – og jobber hver dag for å redusere utslipp og fremme bærekraft. Vårt mål er å bidra til oppnåelse av Norge sine klima- og miljømål, og det betyr at vi må tenke helhetlig – helt fra materialene vi bruker til hvordan vi bygger.

– Et viktig steg er å redusere klimagassutslipp fra produksjon av materialer som brukes i våre byggeprosjekter. Her spiller evoZero-sement en nøkkelrolle. Den gjør det mulig å produsere betong med nær null netto CO₂-utslipp – en stor milepæl, siden betongproduksjon er en stor utslippskilde globalt. Prosjektet på Sundland viser hvordan Norges største klimasatsing – karbonfangst og -lagring (CCS) – nå omsettes til konkrete tiltak i utbyggingsprosjekter, sier Gaute Lorentzen.

EvoZero sement(åpnes i ny fane) produseres ved Heidelbergs fabrikk i Brevik, der CO₂ fanges direkte fra produksjonsprosessen og lagres permanent på norsk sokkel. Sementen gir betong med fullstendig dokumentert og gjennomsporbar karbonprofil, og er den første i sitt slag globalt.

CO₂-fangsten ved sementfabrikken i Brevik inngår i Langskip-prosjektet, som er verdens første fullskala verdikjede for karbonfangst og -lagring (CCS). Les mer om Langskip i denne saken.(åpnes i ny fane)

To betongbiler med betongpumper foran eksisterende toghall. Et jernbanespor i forgrunnen.

Eksisterende toghall på Sundland skal forlenges for å ta imot nye fjerntogsett som er 220 meter lange.  

Foto: Åge Skjåvik, Bane NOR

Publisert: 24. oktober 2025 klokken 15:33

Oppdatert: 31. oktober 2025 klokken 13:02