Et stjerneeksempel på bærekraftig transformasjon på Sundland Verk Ekstern lenke
Gammel murstein, moderne løsninger og økonomisk bærekraft i skjønn forening.

Gammel murstein, moderne løsninger og økonomisk bærekraft i skjønn forening.
Bane NOR Eiendom har skrevet kontrakt med Veidekke om å bygge det miljøsertifiserte Stasjonskvartalet med blant annet 234 leiligheter på nye Trondheim S. Oppdraget er en totalentreprise i samspill verdt 980 millioner kroner ekskl. mva.
Knut Øivind Ruud Johansen skal frå 17. mars fungera i stillinga som divisjonsdirektør for Eiendom og serviceanlegg, medan Jon-Erik Lunøe er konstituert konsernsjef i Bane NOR. Det betyr at Ruud Johansen og leier Bane NOR Eiendom AS.
Når vi virkelig bryr oss om nærområdene, kommer også resultatene. Gode relasjoner, samarbeid og en vilje til å se muligheter gagner både lokalsamfunn og vår egen utvikling og bunnlinje.
I vår prosjektrapport kan du lese om alle våre prosjekter de to siste årene.
Behovet for verksteder er økende. Gamle verksteder skal moderniseres, og flere nye bygges. – Vi skal sørge for at togene får det vedlikeholdet de trenger minst 20-30 år frem i tid.
Av de nærmere 900 byggene vi eier, er 376 fredet eller vernet. De fleste er stasjoner.
I det travle mylderet av reisende på Oslo S strander mennesker som ikke finner veien videre i livet. Men noen ser nettopp dem som nesten forsvinner i mengden. I samarbeid med Bane NOR Eiendom gjør Kirkens Bymisjon Oslo S til et tryggere og varmere sted.
I Holmestrand skal vi bygge et moderne administrasjonsbygg som Holmestrand kommune skal leie.
Med nytt terminalbygg, næringsbygg, boliger med mer blir nye Trondheim Stasjonssenter Norges mest moderne kollektivknutepunkt.
Området ved Kongsvinger stasjon skal utvikles til et effektivt knutepunkt med næring, service og boliger.
Når lokalpolitikere lar boligutbyggere ta natur eller matjord, fører det til store CO2-utslipp og mer biltrafikk. Skal de få lov til det, eller bør staten overta ansvaret?
– Mange hundre har nå sitt bosted i Paradis. Det som er ferdig bygget har blitt fantastisk flott. Vi har levert flotte utearealer, promenade langs sjøen, og ikke minst, all infrastruktur er under bakken, forteller Nicolay Schreuder, prosjektdirektør i Bane NOR Eiendom.
– Om vi skal nå klimamålene og ha en effektiv distriktspolitikk, må vi bli enige om at utbygging i områdene rundt togstasjoner prioriteres, sier Jon-Erik Lunøe.